Pedicure specjalistyczny:


Pedicure specjalistyczny łączy w sobie pedicure pielęgnacyjny i jedną z metod usuwania zmian patologicznych skóry. W ten sposób zwalcza się bolesne, często uniemożliwiające prawidłowe funkcjonowanie kończyny deformacje.

ODCISKI:

Miejsce nadmiernie zrogowaciałego naskórka, wyraźnie ograniczone, z mniej lub bardziej twardym trzpieniem, który wrasta w głąb tkanek miękkich i może powodować ból.

Odciski należą do najczęściej pojawiających się dolegliwości stóp. Przyczyn tego nieestetycznego, a niekiedy także bolesnego problemu, należy upatrywać w zjawisku tarcia lub długotrwałego nacisku punktowego na skórę stóp. Najczęściej jest to spowodowane noszeniem niewygodnego obuwia, w tym butów na wysokim obcasie. Nierzadko powodem powstawania odcisków jest sport i wysiłek fizyczny, niekiedy zaś nieprawidłowa budowa kości stóp i zdeformowane palce, płaskostopie czy nawet stany zapalne stawów. Na większe ryzyko powstawania odcisków narażane są też osoby zmagające się z nadwagą.

            Odciski najczęściej tworzą się na podeszwach stóp i pod palcami. W wyniku tarcia skóry o materiał buta lub tarcia palców o palce tkanka broni się zwiększając swoją grubość. Dochodzi do procesu miejscowego narastania, a potem zrogowacenia naskórka, który następnie obumierając prowadzi do pojawienia się odcisków. Odciski mogą zajmować znaczną część podeszwy stopy, choć na ogół nie posiadają wyraźnych granic. Przybierają różne kształty, a w ich centralnej części często pojawia się twardy rdzeń boleśnie wrastający w miękką tkankę. Mają też odmienne odcienie żółci albo purpury lub czerwieni. Większe i poważniejsze odciski nieraz myli się z modzelami albo brodawkami, z kolei małe odciski na palcach określa się mianem nagniotków. Grube odciski niekiedy pękają, co potęguje ból oraz może doprowadzić do powikłań. Takie bolesne przypadki powinny być leczone w specjalistycznym gabinecie, a czasem wymagają nawet chirurgicznej interwencji.

            Z całą pewnością także w przypadku odcisków stóp sprawdza się stara medyczna prawda, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Szczególne znaczenie ma tu noszenie odpowiednio dobranego obuwia, a także wygodnych skarpet. Buty nie mogą być ani zbyt duże, ani zbyt małe. Jeśli odciski już powstaną oraz pozostają stosunkowo niewielkie, to nierzadko można usunąć je przy pomocy specjalnych maści, żeli oraz plastrów dostępnych w aptekach. Chcąc mieć jednak pewność prawidłowego i skutecznego leczenia, a zwłaszcza borykając się ze szczególnie bolesnym zgrubieniem naskórka warto skorzystać z usług gabinetu podologicznego. Doświadczony podolog jest w stanie postawić dobrą diagnozę, szczególnie jeśli poza niewygodnym obuwiem w grę wchodzi na przykład wadliwa budowa stóp albo ich niedostateczne ukrwienie. Fachowiec dysponuje też wiedzą, akcesoriami i najlepszymi preparatami. Dbając o własne zdrowie i codzienny komfort lepiej postawić zatem na eksperta niż eksperymentować z alternatywnymi i nie do końca potwierdzonymi domowymi metodami typu skórki z cytryny czy okłady z herbaty. Przede wszystkim specjalistyczne leczenie daje nie tylko szybszy i skuteczniejszy efekt, ale minimalizuje też ryzyko nawrotów oraz nieprzyjemnych powikłań. Warto pamiętać, że zdrowe stopy to znacznie więcej niż chęć pokazania się latem w klapkach lub sandałach.

Modzele:

Zrogowacenie naskórka, ale bardziej płaskie niż odcisk, bez trzpienia, nie wywołuje tak dużego bólu.

Modzel powstaje podobnie jak odcisk. Warstwa naskórka na skutek powtarzanego tarcia ulega zgrubieniu i zrogowaceniu. Dzieje się to przeważnie na śródstopiu i na pięcie. Głównymi winowajcami są tu również niewygodne obuwie czy wady budowy stopy. Początkowo modzele nie muszą boleć, ale z czasem tym nieestetycznym zmianom naskórka może towarzyszyć ból lub pieczenie, zwłaszcza w przypadku ich pękania. Mocno przeszkadza to w chodzeniu, a więc w normalnym funkcjonowaniu.

Leczenia modzeli nie warto ignorować nawet jeśli nie sprawiają jeszcze bólu. Można bowiem doprowadzić w ten sposób do infekcji, owrzodzenia albo zapalenia stawu. Najrozsądniejszym rozwiązaniem pozostaje udanie się do podologa, który po szczegółowym badaniu dobierze optymalny sposób leczenia, a także udzieli cennych wskazówek jak zapobiegać podobnym problemom. Niestety często usuwanie modzeli wymaga metod chirurgicznych, ale w odpowiednio wczesnym stadium pacjentowi mogą pomóc mniej radykalne sposoby. To zwłaszcza stosowanie odpowiednich kremów z kwasem askorbinowym oraz używanie specjalnych wkładek. Trzeba też pamiętać, że leczenie modzeli wymaga pewnego czasu, gdyż nie znikną z dnia na dzień.

Rozpadlina w piętach:

Usuwanie zrogowaceń:

Grzybica paznokci

Grzybice paznokci, obok grzybic skóry i włosów, to rodzaje grzybic określane terminem dermatomykozy. Choroba jest powodowana przez zainfekowanie paznokci zarodnikami grzybów – dermatofitów, pleśniawców, drożdżaków i innych. Bardziej narażone na zakażenie są paznokcie stóp, ale niekiedy dolegliwość może dotknąć także palców rąk. Zazwyczaj pierwszy ulega zakażeniu największy palec stopy, następnie grzyby atakują paznokcie pozostałych palców. Rozwój choroby następuje etapami i początkowo może być  trudny do zauważenia. Tymczasem bardzo istotną kwestią jest jak najwcześniejsze rozpoznanie problemu i rozpoczęcie odpowiedniej kuracji. Grzybica powoduje matowienie naskórka i odbarwianie się paznokci, które mogą przybierać różne barwy, w tym żółtą, zielonkawą czy brunatną. W późniejszym etapie dochodzi do rogowacenia płytki paznokcia oraz powstawania bruzd. Paznokcie stają się coraz słabsze i bardziej kruche. Zaawansowana grzybica jest w stanie doprowadzić nawet do oderwania się paznokcia. Zmianom tym towarzyszy ból i nieprzyjemny zapach, a efekty nieleczonej choroby mogą okazać się nieodwracalne. Oczywiście zakażenia grzybicze to także bardzo nieestetyczny widok. Infekcja może dotknąć osób w każdym wieku, choć bardziej narażone są osoby starsze, zwłaszcza kobiety. Istnieją rozmaite czynniki sprzyjające infekcjom. Można wskazać tu m.in. słabość układu odpornościowego, zaburzenia hormonalne, otyłość, następstwa chemioterapii, cukrzycę, skaleczenia czy zbyt głębokie przycinanie paznokci. Idealnymi warunkami do rozwoju grzybów jest ciepłe i wilgotne środowisko. Zarazić można się na przykład na basenie, w saunie czy na skutek noszenia źle dobranego obuwia.

Leczenie grzybicy paznokci jest dość skomplikowane i długotrwałe. Przede wszystkim istnieją różne rodzaje grzybicy spowodowane różnymi rodzajami grzybów. Ponadto poszczególne stadia infekcji wymagają odmiennych kuracji. Producenci proponują wiele rozmaitych środków mających zwalczyć schorzenie, lecz leki te nie zawsze okazują się skuteczne. Po prostu trudno jest samodzielnie zdiagnozować rodzaj grzybicy i wybrać lek zawierający niezbędne substancje czynne. Dodatkową komplikację stanowi fakt, że często mikroorganizmy powodujące chorobę stają się odporne na poszczególne leki, przez co skuteczność leczenia może w pewnym momencie ustać. Internetowe fora opisują wiele rzekomo skutecznych i naturalnych metod walki z zakażeniem, ale nie warto całkowicie polegać na domowych sposobach. Dlatego w przypadku wykrycia grzybicy lub podejrzenia choroby należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza specjalisty, który będzie w stanie dobrać odpowiednią terapię oraz leki. Wśród dostępnych farmaceutyków wyróżnia się zarówno leki bez recepty, jak i wydawane wyłącznie na receptę. Są to maści oraz lekarstwa doustne o zróżnicowanym składzie. Grzybica nie ustępuje sama, tak jak przeziębienie. Leczenie trwa nawet wiele miesięcy, a w skrajnych przypadkach konieczny okazuje się zabieg chirurgiczny. W trakcie kuracji i po niej nie można zapominać o odpowiedniej higienie stóp. Niezbędne jest także staranne wyczyszczenie lub pozbycie się używanego poprzednio obuwia i ubrań, gdyż znajdują się tam zarodniki grzybów. Grzybica jest chorobą zakaźną, dlatego należy minimalizować ryzyko przenoszenia jej na inne osoby – członków rodziny, klientów basenów, klubów fitness itp.

Ortonyksja:


Korekta wrastających paznokci przy użyciu klamer, które mają spłaszczać płytkę paznokciową, lub zmieniać tor wzrostu paznokcia. Klamry dobiera się indywidualnie do każdego Pacjenta, w zależności od stopnia wrastania paznokcia czy też od kształtu płytki. Zabieg jest bezbolesny i nieinwazyjny, oraz przynosi trwałe efekty.

Rekonstrukcja paznokci:


Zabiegi podologiczne polegające na rekonstrukcji paznokcia, to wąska i stosunkowo nowa dziedziny medycyny estetycznej. Paznokcie mogą ulec zniekształceniu lub odklejeniu od łożyska na skutek schorzeń, takich jak grzybica i łuszczyca, a także z powodu urazów mechanicznych. Następstwem, czasem długotrwałym, a nierzadko nieodwracalnym, jest nieestetyczny ubytek płytki paznokciowej.

Paznokcie zniszczone mechanicznie (ciężkim uderzeniem, upadkiem masywnego przedmiotu na stopę, źle wykonanym pedicure itp.) lub łamliwe i nierówne można poddać rekonstrukcji praktycznie od razu po ustąpieniu obrzęku. W przypadku stwierdzenia zakażeń grzybiczych konieczne jest uprzednie wyleczenie i oczyszczenie paznokcia.

Rekonstrukcja to nic innego jak zastosowanie sztucznego paznokcia, do złudzenia przypominającego paznokieć naturalny. To specjalna płytka wykonana z masy żelowej utwardzanej promieniami UV. Płytkę modeluje się tak, aby idealnie pasowała do stopy pacjenta. Jej funkcją jest nie tylko estetyka, ale zapobieganie przedostawaniu się drobnoustrojów pod paznokieć i wokół niego. Podolog specjalnymi frezami szlifuje uszkodzone części paznokci i dobiera odpowiednią ilość warstw płytki żelowej. Zabieg odbywa się w sterylnych warunkach. Sztuczne paznokcie produkuje się z materiałów z dodatkiem środków grzybobójczych (np. clotrimazolu), co ma być uzupełnieniem kuracji oraz środkiem zapobiegawczym. Czas noszenia „protezy” jest uzależniony od rodzaju i stopnia zniszczenia naturalnego paznokcia. Może bowiem okazać się, że uraz paznokcia jest odwracalny. Wówczas pod warstwą sztucznej płytki będzie stopniowo odrastał zdrowy paznokieć.

Dzięki zabiegowi rekonstrukcji paznokcia pacjent zyskuje nie tylko zabezpieczenie przed działanie grzybów i bakterii oraz przed bolesnymi obrzękami, ale także komfort związany z możliwością chodzenia w obuwiu nie zasłaniającym palców.

Wrastający paznokieć:


Płytka paznokciowa wrastająca w wał przypaznokciowy na skutek źle obcinanych paznokci, grzybic, noszenia źle dopasowanego obuwia…

Pielęgnacja stóp

Stopy to niezwykle ważny, aczkolwiek często zaniedbywany narząd. To dzięki nim utrzymujemy równowagę i możemy się przemieszczać. To na nich spoczywa cała masa naszego ciała, to one pokonują wiele kilometrów. Odpowiednio zadbane stopy nie tylko pięknie wyglądają i zapewniają lepsze samopoczucie, ale pomagają też zapobiegać powstawaniu wielu groźnych chorób. Stopy są narażone na różnego rodzaju dolegliwości oraz urazy. Od stosunkowo mało groźnych, jak wysuszona skóra czy przetarcia, po zaawansowane grzybice, rozpadliny pięt czy wrastające paznokcie. Z problemami tymi, a także z modzelami, nagniotkami, nadmierną potliwością  czy „zimnymi stopami” najlepiej zgłosić się do specjalistycznego gabinetu. Posiadający zaawansowaną wiedzę, doświadczenie oraz sprzęt medyczny podolog wykona skuteczne zabiegi pielęgnacyjne, a także fachowo doradzi jak na co dzień dbać o stopy w domu i jakich produktów warto używać. Poniżej znajduje się garść porad dotyczących pielęgnacji stóp.

Przede wszystkim o stopy powinno się dbać nie tylko latem, gdy spędzamy urlop na plaży lub chodzimy w sandałach, ale przez cały rok. Systematyczność to klucz do posiadania pięknych stóp. Niezwykle ważnym elementem troski o stopy jest używanie odpowiedniego, wygodnego obuwia. Kończyny muszą oddychać, dlatego warto dobierać buty i skarpety wykonane z naturalnych materiałów. Istotną kwestią jest ochrona stóp w miejscach publicznych, takich jak łaźnie, szatnie czy baseny, gdzie niestety istnieje wyższe ryzyko roznoszenia się zarodników dermatofitów powodujących grzybicę. Stopy to organ posiadający najwięcej gruczołów potowych, a wiele osób boryka się z nadmierną potliwością stóp. Pomocne jest przy tym moczenie nóg w letniej wodzie z mydłem lub dodatkiem specjalnych soli lub olejków. Warto stosować też specjalne żele chłodzące i spraye odświeżające do stóp. Aby zregenerować przesuszoną i zniszczoną skórę należy wykonywać nawilżanie, natłuszczanie i zmiękczanie naskórka. Pomocne są przy tym dobrej jakości maści, zwłaszcza zawierające wyciągi z ziół. Przy problemie pękającej skóry powszechnie stosuje się też maść z witaminą A. Stwardniałą, obumarłą skórę usuwa się mechanicznie po uprzednim namoczeniu. Służą do tego na przykład specjalne tarki. Na bóle stóp zbawienne działanie mają masaże, najlepiej połączone ze stosowaniem olejków eterycznych. Masaż zapewnia relaks i poprawia przepływ krwi.

Stopy podlegają tej samej zasadzie co reszta ciała – lepiej zapobiegać niż leczyć. W przypadku groźnych dolegliwości wizyta w gabinecie podologicznym jest jedynym skutecznym rozwiązaniem. Z profesjonalnych zabiegów pielęgnacyjnych warto jednak skorzystać także jeśli nie borykamy się z poważnymi infekcjami czy deformacjami, aby stopy pozostawały zgrabne i zdrowe non stop.

Pedicure medyczny

Pedicure medyczny to pojęcie szersze niż pedicure kosmetyczny. Zabiegi są wykonywane przez specjalistę podologa dysponującego odpowiednią wiedzą i akcesoriami. Obejmują nie tylko typowe czynności pielęgnacyjne, jak likwidację skórek i zrogowaciałego naskórka, nadawanie paznokciom pożądanego kształtu, nawilżanie i natłuszczanie skóry stóp czy masaże relaksujące. Pedicure medyczny to przede wszystkim odpowiedź na poważniejsze niedogodności związane ze stanem stóp i paznokci. Można wskazać tu szereg schorzeń oraz następstw urazów mechanicznych, jak wrastający paznokieć, pękające pięty, modzele, zmiany wywołane grzybicą, odciski lub stopa cukrzycowa.

Zróżnicowane schorzenia i zniekształcenia płytki paznokciowej wymagają stosowania zróżnicowanych metod, preparatów i akcesoriów. W zabiegach medycznych wykorzystuje się specjalne frezarki z diamentowymi końcówkami, pilniki, metalowe klamry do paznokci, odpowiednio dobrane maści i opatrunki. Podolog najpierw ocenia stan stóp pacjenta, a następnie podejmuje decyzję o rodzaju potrzebnych zabiegów. Kuracja odbywa się bezinwazyjnymi metodami, jest bezpieczna i bezbolesna. Z tego rodzaju usług powinny korzystać nie tylko osoby borykające się z bolesnymi zmianami patologicznymi w obrębie stóp, ale każdy komu zależy na zdrowiu, dobrym samopoczuciu i atrakcyjnie wyglądających stopach przez cały rok.

Klamry na wrastające paznokcie

Wrastanie płytki paznokciowej w tkankę wału paznokciowego wiąże się z bólem, nieestetycznym wyglądem stóp, a nierzadko także ze stanami zapalnymi. Zjawiska nie należy ignorować, ale niezwłocznie podjąć właściwe działania. Jeszcze kilkanaście lat temu powszechnie praktykowano chirurgiczne wyrywanie wrastających paznokci. Ten nieprzyjemny problem doczekał się jednak znacznie lepszego rozwiązania, czyli specjalnych klamer.

W gabinetach podologicznych wykorzystuje się klamry różnego rodzaju, w tym plastikowe, metalowe, metalowo-plastikowe czy sprężynowe. To niewielkie aparaty korekcyjne składające się m.in. ze specjalnie wyprofilowanych drucików i haczyków lub klejonych pasków mających za zadanie odpowiednie uniesienie brzegów paznokcia, a także spłaszczenie płytki paznokciowej. Zabieg nie tylko usuwa bieżący problem, ale zapobiega też nieprawidłowemu wzrostowi paznokcia w przyszłości. Klamra kształtuje bowiem nowy, pożądany tor wzrostu paznokcia.

Do głównych zalet stosowania klamer należy ich wysoka efektywność, stosunkowo krótki czas kuracji, bezbolesność i niska inwazyjność, a także przystępna cena. Klamra na wrastający paznokieć nie przeszkadza też w aktywności fizycznej. Poza tym istnieje możliwość założenia na klamrę specjalnej masy, której powierzchnię można z kolei ozdobić.

Dobór klamer i czas ich noszenia to kwestia indywidualna, która zależy m.in. od stopnia deformacji płytki paznokciowej, tego jak mocno wrasta ona w otaczającą tkankę oraz czy nastąpiło jej rolowanie. Odnośnie stosowania tego typu aparatów korekcyjnych nie ma natomiast żadnych przeciwwskazań natury alergicznej. Można je zakładać osobom w dowolnym wieku, nawet jeśli wystąpiły stany zapalne.

Gabinet podologiczny

Podologia to dziedzina wymagająca szerokiej wiedzy z zakresu medycyny oraz kosmetologii. Jej zasadniczym zadaniem jest zachowywanie jak najlepszego stanu zdrowia oraz estetycznego wyglądu stóp pacjentów. Gabinet podologiczny jest więc miejscem, do którego mogą i powinny kierować się osoby w każdym wieku i borykające się z dolegliwościami stóp mającymi różne podłoże. To np. zmiany spowodowane urazami mechanicznymi, kontuzjami sportowymi, chorobami, takimi jak cukrzyca albo grzybica, stanami zapalnymi, niewłaściwym krążeniem krwi czy niewłaściwą pielęgnacją paznokci. Podolog analizuje przyczyny problemów stóp i udziela cennych wskazówek profilaktycznych.

Specjaliści pracujący w gabinecie Inter-Podo posiadają wszelkie kwalifikacje i doświadczenie niezbędne do przeprowadzania różnego rodzaju zabiegów stóp. Placówka jest wyposażona w wysokiej klasy sprzęt medyczny zapewniający wysoką skuteczność oraz bezpieczeństwo leczenia podologicznego. Naszym celem jest zapewnienie pacjentom maksymalnego poczucia komfortu i zadowolenia z oferowanych usług. Warunki sanitarno-higieniczne traktujemy w sposób priorytetowy, podobnie jak kwestie etyczne i konieczność rzetelnej diagnozy dolegliwości każdego klienta. Za kwestię fundamentalną przyjmujemy też zapewnienie błyskawicznych, dogodnych terminów przyjęć. Zapraszamy po zdrowe nogi.